Bronzovna
Stojíte u pece, srdce naší rekonstruované bronzovny, inspirované nálezy z Belgie. V jejím nitru se v hliněných tyglících taví bronz – slitina mědi a cínu, která v dávných dobách nahradila kámen.
Celý proces začíná pečlivou přípravou surovin. Kousky mědi a cínu se váží a vkládají do tyglíků. Topí se dřevem a dřevěným uhlím, dokud se kovy nerozpustí v tekutý kov. Tento proces trvá přibližně 24 hodin. Nad pecí visí naplněná kožená měchy s vodou, důmyslná ochrana před jiskrami, které by mohly zapálit rákosovou střechu.
Když je bronz dostatečně tekutý, přichází na řadu lití. Roztavený kov se opatrně vlévá do předem připravených hliněných, pískových nebo kamenných forem. Ty mohly mít podobu nástrojů, zbraní, šperků nebo ozdobných předmětů. Po zchladnutí se forma rozbije a na světlo přijde nový bronzový výrobek, často vyžadující další opracování – broušení, leštění či zdobení.
Bronz představoval ve své době revoluci. Byl tvrdší a odolnější než měď a umožňoval výrobu složitějších a funkčnějších předmětů. Bronzové nástroje usnadňovaly zemědělské práce, zbraně zvyšovaly bojovou sílu a šperky a ozdoby podtrhovaly postavení a bohatství. Centra výroby bronzu se často nacházela v blízkosti nalezišť mědi a cínu nebo na obchodních stezkách, které tyto kovy spojovaly.
Chcete zažít tento proces na vlastní oči? Navštivte pravěký festival 21. června 2025, kde uvidíte všechny pece v akci, některé si budete moci sami vyzkoušet a ochutnat jejich výtvory!
A teď, pokud jste četli pozorně, odpovíte na tyto otázky:
Jaké kovy tvoří bronz?
K čemu se ve starověku bronz používal?
Jaká ochrana se používala nad pecí v bronzovně?

